Bingöl Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan, oldukça zengin kültürel yapıya sahip olan Bingöl topraklarında pek çok uygarlığın izlerine rastlamak mümkündür. MÖ 4000-5000 yıllarına kadar inen zengin tarihsel geçmişiyle Bingöl ve çevresi; Urartular, Asurlar, Hititler, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok devletin hakimiyet alanı içerisinde yer almasından dolayı zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

Merkez ilçeden ziyade ilin en eski beldeleri olan Genç ve Kiğı, ilin tarihsel birikimlerini bünyelerinde taşımaktadır. İl sınırları içinde bulunan tarihi eserlerin büyük bir kısmı Genç, Kiğı, Adaklı ve Solhan ilçelerinin güney kısımlarında Yenibaşak dolaylarında mevcuttur. Bu eserlerin bir kısmı İslamiyet öncesi medeniyetlere aitken bir kısmı da İslam medeniyetlerine aittir.

Bingöl ilinde ekonomi hayvancılık, tarım ve el sanatlarına dayalıdır. Hayvancılık koyun, keçi ve sığır içerir. Arıcılık Bingöl'de bir diğer önemli ekonomik faaliyettir. Burada üretilen bal dünya çapında bir üne sahiptir. Ceviz, elma ve armut gibi meyveler ihraç ürünleri arasında yer almaktadır. Hayvancılık sayesinde yün ve dokumacılık Bingöl ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bingöl'ün halı ve kilimleri çok ünlüdür. Yün ayrıca giysi, battaniye ve heybe üretiminde de kullanılmaktadır. Ayrıca ahşap işçiliği oldukça gelişmiştir. Tahta kaşık, yağ ve bal tenekeleri, nikah sandıkları Bingöl'de üretilmektedir. Yüzen Adalar (Yüzen adalar), kaplıcalar, muhteşem gün doğumu, Kral Kızı Kalesi, Kayak Köşkü, Sebeterias Kalesi, Cir Şelalesi, İçmeler, Dinlenme Alanları, Atapark Kiğı Kalesi, Kiğı Camii, Zağ Mağarası, Kalkanlı Köyü Mağaraları, Kubik Mağarası , Kümbetler (yani konik çatılı anıt mezar), Mürsel Paşa Anıtı, Adalı Çeşmesi Bingöl'deki tarihi ve turistik yerlerden bazılarıdır. Bingöl'ün bilinen en eski adı Cebel-cur'dur (Çapakcur olarak telaffuz edilir). Bu isme, söylentilere dayalı olarak çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Bingöl, daha yakın tarihte Çewlik olarak da anılırdı. 

Bingöl Nasıl Bir Yer?  2021 Bingöl Hakkında Bilgi

Bingöl Çarşısı

 

Bingöl Gezilecek Yerler: Bingöl Tatilinizde Gezip Görmeniz Gereken 8 Yer

Yüzen Ada

Bingöl Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 24 Gezi Durağı - Biletbayi.com

Çır Şelalesi

 

Hesarek'te hedef 100 bin!

Haserek Kayak Merkezi

Ilıcalar Termal Tesisler

Resim

Gerindal Gölü