Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğümüz Bilgilendirme Toplantısı ve Ödül Töreni Düzenledi

 

Bingöl Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı ve ödül töreni düzenlendi.

 

Programa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Olgun ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Genel Sekreteri Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Dekanlar, ödüle layık görülen akademisyenler, birim koordinatörleri ve davetliler katıldı. Programda Öğrenim Hareketliliği, Staj hareketliliği ve İkili Anlaşmalar ile Projeler kapsamında önemli katkıları olan akademisyenlere ödüller verildi.

Programda konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversitemizin yerelleşmemesi bizim en önemli ölçülerimizden biridir. Üniversitelerin dünyaya açık olması gerekir. Yenilenmeye ve uluslararasılaşmaya ihtiyacı var üniversitelerin. Aksi takdirde yerelleşiriz. Doğudaki üniversiteler göz önünde bulundurulduğunda Üniversitemiz’in iyi bir yerde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim arzumuz, Bingöl Üniversitesi’ne yakışır üniversal alana yoğunlaşmak. Bu noktada da elbette uluslararası düzeydeki hareketliliğimizi faaliyetlerimizle arttırıyoruz. Yurt dışından gelen öğrencilere önem vermemiz gerekiyor. Evet bölgesel olarak dezavantajlarımız olabilir ama bunları avantaja çevirmemiz gerekiyor.  Gelen öğrencilere özel ilgi gösterirsek, bu avantaja dönüşebilir. Artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki propaganda ve retorik çok önemli. Pakistan’da bir toplantıda bana Bingöl’ün İstanbul’a ne kadar uzak olduğunu sormuşlardı. Ben de bir buçuk saat uzaklıkta olduğunu söylemiştim. Hakikaten de öyle. Marmara bölgesine çok yakın yerlerde olmasına rağmen seyahat açısından süre olarak İstanbul’a bizden daha uzak şehirler var. Bingöl’e hava yolu ile bir buçuk saatte gelebiliyorsunuz. Bir öğrenci bir üniversiteye gidecekse, öncelikle orada daha önce bulunmuş ya da bulunan tanıdığını arıyor. İyi bir referans alırsa oraya gidiyor. Öyle bir ortam oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda da iyi bir yolda olduğumuzu düşünüyorum. Hareketlilik sürecine baktığımızda da sizler, özverili çalışıyorsunuz. Bu sürecin bundan sonra da daha iyiye gideceğini ümit ediyorum. Öyle yapmamız da gerekiyor. Üniversitemiz genç, dinamik bir üniversite. 2007 yılından sonra kurulan üniversiteler arasından sıyrılan bir üniversitedir. Elbette sizlerin, bütün Bingöl Üniversitesi personelinin katkısıyla olan bir şey bu. Bu çabamızı, etkinliğimizi ve gücümüzü daha çok arttıracağız. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

Bingöl Üniversitesi Dış İlişkilerden sorumlu Prof. Dr. Ramazan Solmaz da Bingöl Üniversitesi’nin yeni kurulmuş olmasına rağmen iyi bir mesafe katettiğini ifade ederek, “Yeni ve genç bir üniversite olarak çok iyi çalışıyoruz. Vermiş olduğunuz emeklerin rektörlüğümüzce farkedildiğini bilmenizi istedik. Bugün ikili anlaşma, öğrenim hareketliliği ve staj hareketliliği programı kapsamında üç ana kategoride değerlendirme yaptık. Aramızda çok fazla emek sarfeden arkadaşlarımız var. Verdiğiniz emekleri çok önemsiyoruz. Emeği geçen her bir arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Programda, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Kayıntu da birimin bugüne kadar yapmış olduğu ve planlanan yeni projeler hakkında slayt eşliğinde bir bilgilendirme sunumu yaptı.  Program, ödüllerin takdimi ve birim tarafından verilen yemekle sona erdi.